• Slider 1
 • Slider 2

 Jak pomóc moim dzieciom dbać o ich zęby i przestrzec się przed próchnicą?

Nauczenie małego dziecka właściwej dbałości o higienę jamy ustnej jest inwestycją w jego zdrowie, która będzie przynosić korzyści przez całe życie. Na początek można samemu dać przykład – odpowiednia troska o własne zęby to dla dziecka sygnał, że zdrowie jamy ustnej jest czymś, co należy cenić. A wszystko, co sprawia, że dbanie o zęby zamienia się w dobrą zabawę, na przykład wspólne mycie zębów z dzieckiem albo pozwolenie mu na wybranie własnej szczoteczki, zachęca jednocześnie do odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej.
 
Aby pomóc dzieciom chronić zęby i dziąsła oraz znacznie ograniczyć ryzyko powstania ubytków próchnicowych, naucz je wykonywania następujących prostych czynności:
 
 1. szczotkuj zęby 2 razy dziennie korzystając z pasty do zębów z fluorem w celu usunięcia płytki nazębnej – tworzącej się na zębach lepkiej warstwy, która jest główną przyczyną próchnicy.
   
 2. codziennie używaj nici dentystycznej w celu usunięcia płytki nazębnej z przestrzeni pomiędzy zębami i miejsc poniżej linii dziąseł, zanim stwardnieje i przekształci się w kamień. Powstały kamień nazębny może być usunięty jedynie podczas profesjonalnego zabiegu czyszczenia.
   
 3. dbaj o pełnowartościową dietę ograniczającą pokarmy bogate w cukier lub skrobię - substancje wytwarzające kwasy płytki nazębnej, które powodują próchnicę zębów. Nie spożywaj takich pokarmów jako przekąski, lecz staraj się je włączać do głównego posiłku - większa ilość śliny, jaka towarzyszy posiłkowi, pozwala wypłukać resztki pokarmowe z jamy ustnej.
   
 4. stosuj produkty do higieny jamy ustnej zawierające fluor, w tym pastę do zębów.
   
 5. przyprowadzaj dziecko do dentysty na regularne kontrole zębów.

 Jakich metod szczotkowania zębów mogę nauczyć swoje dziecko?

Podczas mycia zębów możesz dopilnować wykonania poniższych prostych czynności do czasu, w którym dziecko samo je opanuje:
 
 • Nałóż na szczoteczkę odrobinę (tj. porcję wielkości groszku) pasty do zębów z fluorem. Dopilnuj, aby dziecko nie połykało pasty.
   
 • Przy pomocy szczoteczki o miękkich włóknach najpierw szczotkuj wewnętrzne powierzchnie wszystkich zębów, czyli miejsca, w których gromadzi się najwięcej płytki nazębnej.
   
 • Czyść zęby wykonując łagodne ruchy do przodu i do tyłu.
   
 • Wyczyść zewnętrzną powierzchnię każdego zęba. Trzymaj szczoteczkę pod kątem oraz wzdłuż zewnętrznej linii dziąseł. Szczotkuj delikatnie wykonując ruchy do przodu i do tyłu.
   
 • Wyczyść powierzchnię żującą każdego zęba. Szczotkuj delikatnie wykonując ruchy do przodu i do tyłu.
   
 • Końcówką szczoteczki wyczyść wewnętrzną powierzchnię zębów przednich, zarówno górnych, jak i dolnych.
   
 • Pamiętaj, że każdemu dziecku podoba się czyszczenie języka!